Międzynarodowy Dzień Szacunku

dla Osób Starszych

W sobotę poprzedzającą ten szczególny dzień, wyznaczony przez ONZ na 1 października, w naszych wirtualnych klasach odbyły się wyjątkowe zajęcia pod tytułem „Uczymy nasze dzieci: Kto nie szanuje człowieka starszego, ten sam nie zasługuje na szacunek”. Mówiliśmy o szacunku i uznaniu dla osób starszych, o ich roli w życiu społeczeństwa, rodziny i życiu każdego z nas, o tym, że o nich myślimy i o nich pamiętamy. Uczniowie przygotowali karty z pozdrowieniami, które zostały przekazane indywidualnie każdemu z 98 podopiecznych w Domu Opieki Instytutu Dobroczynności im. Marii Curie-Skłodowskiej w Montrealu, a także członkom zaprzyjaźnionego od lat ze szkołą Związku Weteranów Polskich im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Jak zaczęła się tradycja obchodów Dnia Szacunku dla Osób Starszych ?

Dawno , dawno temu, jak głosi legenda z dalekiej Japonii, młody myśliwy bardzo kochał swojego starego, schorowanego ojca. Ojciec marzył, aby napić się dobrej sake. Niestety, jego syn był bardzo biedny i nie było go stać nawet na szklaneczkę tego trunku. Pewnego dnia myśliwy wybrał się na polowanie. Wędrował przez las rozmyślając w jaki sposób uradować swojego ojca. Gdy tak zamyślony szedł przez las nie zauważył. że pod stopami kończy mu się droga i wpadł do wąwozu. W wąwozie zobaczył piękny wodospad, a że był zmęczony wędrówką i spragniony, postanowił napić się wody z wodospadu. Gdy tylko skosztował wody, zakrzynął ze zdumienia. To nie była woda, lecz wyborna sake! Szybko pobiegł zanieść ojcu “cudowną wodę”, a ojciec po pierwszym łyku poczuł się zdrowszy.

Wieść o magicznym wodospadzie szybko dotarła do uszu cesarzowej Genshō-tennō (元正天皇). Cesarzowa pojechała odwiedzić uzdrowionego staruszka i potraktowała to spotkanie jako objawienie. Nazwała czas swego panowania Yōrō (養老), co oznacza czas opieki nad starszymi. Wodospad został nazwany Wodospadem Yōrō (養老の滝), a na pamiątkę jego odkrycia przez młodego myśliwego, we wrześniu zaczęto obchodzić Dzień Szacunku dla Osób Starszych.

Tyle głosi japońska legenda. Natomiast wszyscy wiemy, że w każdym narodzie podstawową zasadą życia społecznego jest uszanowanie starszego pokolonia. Dlaczego szanujemy starsze osoby?

– Uczniowie klasy 4 bardzo pięknie to określili:

  • bo ich kochamy
  • bo chcemy o nich dbać
  • bo możemy się od nich uczyć

Wszystkim osobom starszym skladamy serdeczne zyczenia z okazji

Międzynarodowego Dnia Szacunku dla Osób Starszych.

Grono Pedagogiczne & Uczniowie